HISTORIA PRZEDSZKOLA W NIECHCICACH

Przedszkole w Niechcicach oddano do użytku 25 stycznia 1978 roku.

Przedszkole zostało wybudowane przez Kombinat Rolniczo- Przemysłowy dla potrzeb pracowników, w trosce o zapewnienie opieki nad dziećmi, na czas pracy ich rodziców.

Placówka łączyła dwa jednoodziałowe przedszkola: Państwowe Przedszkole w Niechcicach i Przedszkole w Gieskach.

Nowe przedszkole to czterooddziałowa placówka dla 120 dzieci zlokalizowana w centrum osiedla mieszkaniowego; spełniająca bardzo dobre, jak na ówczesne czasy, warunki do zabawy i nauki.

W tych warunkach pedagodzy rozwijali ciekawe inicjatywy wychowawczo – dydaktyczne. W placówce powstał dziecięcy ludowy zespół pieśni i tańca łączący tematycznie tradycje ziemi opoczyńskiej. Zespół zachwycał swoimi występami społeczność Niechcic, a także godnie reprezentował swoją placówkę w Gminie Rozprza i całym województwie piotrkowskim.

Poziom estestyczny i wychowawczo – dydaktyczny przedszkola zachęcał do odwiedzin liczne delegacje zagraniczne, które przebywały w naszym regionie.

Początek lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia był przełomowym w historii przedszkola. Niż demograficzny spowodował zmniejszenie organizacji przedszkola do trzech oddziałów. Powstał problem zagospodarowania części budynku. Dzięki życzliwemu podejściu do problemu ówczesnych włodarzy gminy Rozprza, wolne pomieszczenie zagospodarowano przez wprowadzenie biblioteki.

W ten sposób dzieci nie straciły swojego przedszkola, a budynek został w pełni wykorzystany.

Na początku nowego stulecia sytuacja się odmieniła, czyli nastąpił ponowny wzrost liczby dzieci chętnych do przedszkola. Przedszkole w Niechcicach  znów było czterooddziałową placówką oświatową, zapewniającą dzieciom wszechstronny rozwój i opiekę przez 10 godzin dziennie.

W roku szkolnym 2018/2019 została podjęta decyzja o budowie nowej siedziby przedszkola. W związku z tym, na czas budowy, przedszkole zostało przeniesione do Szkoły Podstawowej w Niechcicach. Tam zostały zaadoptowane trzy pomieszczenia na sale dydaktyczne. Niestety wiązało się to z ponowną likwidacją jednej grupy. Wszystkie dzieci uczęszczają obecnie do trzech grup wiekowych: 3,4 latków, 4,5 latków i 6 latków. Mimo mniejszego metrażu i trudnych warunków lokalowych dzieci mają zapewnione bezpieczne warunki przebywania w skrzydle szkoły przeznaczonym na przedszkole i zapewnione wszelkie pomoce dydaktyczne oraz zabawki.

Czekamy z utęsknieniem na nowe, nowoczesne i piękne przedszkole.