Dzień 4, Czwartek 01.04.2021

Czwartek 01.04.2021 r.

HASŁO DNIA: Jajeczne zabawy:czas – start!

1. Obejrzenie filmu edukacyjnego zawierającego informację o tym, jak z jajka powstaje pisklę/kura/kogut. Rozmowa na temat treści obejrzanego nagrania.

"Jak z jajka powstaje kura" https://youtu.be/LsrRsxF0teE

Czy wiesz jak wykluwa się kurczątko z jajka? Jeśli nie – koeniecznie obejrzyj filmik.

2. Określanie przez dzieci jakie zwierzęta wykluwają się z jajka.

A jakie inne zwierzęta wykluwają się z jajek? Spróbuj sobie przypomnieć. (ptaki, węże, krokodyle, , a kiedyś dinozaury...).

3. Zabawa ruchowo-naśladowcza przy historyjce o pisklętach. Słuchanie przez dzieci tekstu czytanego przez rodzica i naśladowanie ruchów sprzątających piskląt Utwór to parafraza tesktu piosenki:

"Pod czerwonym grzybkiem” (autor nieznany)

W małym kurniku, przy krzaczku poziomek,

żółciutkie pisklaki mają swój domek.

W kurniku bałaganu nie spotkasz wcale

Sprzątają w nim pisklaki codziennie wytrwale

Jeden myje okna, drugi ściera kurze,

trzeci wielką miotłą zamiata podwórze.

Posłuchaj rymowanki czytanej przez rodzica i naśladuj ruchy piskląt sprzątających kurnik.

4. Eksperymenty z jajkiem

Pomoce do przygotowania przez rodziców w domu: dwa jajka, ocet, szklanka, przezroczyste, głębokie naczynie, woda, sól, jajko ugotowane i jajko surowe, piłka.

Oglądanie jajek.

Dziecko ogląda zdjęcia (obrazki) różnych jajek (przepiórczych, kurzych, gęsich, strusich). Porównuje ich wygląd.

Zapoznanie z budową jajka.

Rodzic rozbija jajko – rozdziela je. Dziecko ogląda żółtko i białko, nazywa je. Wymienia potrawy sporządzane z jajek.

Jajka i woda – eksperyment.

Dziecko bada zachowanie w wodzie jajka surowego i jajka ugotowanego – wkłada je kolejno do przezroczystego naczynia z wodą. Obserwuje ich zachowanie.

Do wody w przezroczystym naczyniu wkłada surowe jajko i dosypuje stopniowo sól (około 10–12 łyżek soli). Obserwuje, co dzieje się z jajkiem.

Eksperyment z jajkiem.

Dziecko wkłada jajko do szklanki z octem. Zostawia jajko na całą dobę. Po jednym dniu sprawdza co się stało z jajkiem. Wysuwa wnioski i dokładnie ogląda jajko, zwraca uwagę na to co się zmieniło i opisuje jakie jest teraz.

5. Wielkanocne łamigłówki – porcja dobrej zabawy i gier utrwalajacych poznane wiadomości.

6. Zadania w kartach pracy: część 3 str. 67.

Litery i liczby str. 70, 71, 74, 75.