Dzień 1 Poniedziałek 29.03.2021

Kochane dzieci! Wielkimi krokami zbliżają się świata wielkanocne.

Dzisiejszy dzień poświecimy na ...porządki! Lubicie porządki?

Oj nie słyszę? Niektóre z Was odpowiedziały "tak" bardzo ciuchutko ;-)

Przed Wami klika zabaw, które mam nadzieję przyniosą Wam dużo radości!

Hasło dnia: Czas na porządki!!!

1. Ćwiczenia gimnastyczne – propozycja ćwiczeń przedstawionych w aplikacji Wordwall

Zakręć kołem i wylosuj ćwiczenie gimnastyczne. Może mama/tatuś wykona je razem z Tobą?

2. Praca z utworem literackim przeczytanym przez rodzica - wiersz Marii Terlikowskiej: "Każdy po sobie sprząta"

Posłuchaj wiersza "Każdy po sobie sprząta" i odpowiedz na pytania:https://czasdzieci.pl/czytanki/id,677ad-maria_terlikowska_kazdy.html

1) czy zapamiętałaś/eś imiona dziewczynek z wierszyka?

2) co znajdowało się w kącikach domu?

3) czy potrafisz posprzatać po sobie Twoje miejsce do zabawy?

3. Rozmowa o obowiązkach dzieci. "Lista obowiązków domowych" – tworzenie wspólnie z dziećmi listy czynności, które moga wykonać samodzielnie lub z pomoca rodziców.

Czy dzieci również mają obowiązki? Stwórz z mamusią/tatusiem listę Twoich obowiązków. Zaplanuj, które z nich możesz wykonać przed świętami.

4. "Tropiciele bałaganu" – zabawa w odnajdywanie przedmiotów, zabawek, które zmieniły swoje położenie.

Zamknij proszę oczy. Mamusia/tatuś zaraz zmieni położenie niektórych przedmiotów w pokoju. Ciekawe czy odgadniesz co się zmieniło

5. Rozwiązywanie zagadek na temat przedmiotów służących do sprzątania.

Najczęściej swą robotę

wykonuje w sobotę.

Kurz wysysa w mig z dywanów,

z podłóg, pledów i tapczanów – odkurzacz

Postawiona w kąt

chętnie łyka prąd.

A jak wody nabierze,

to bieliznę wypierze – pralka

Przedmiot niezbędny,

chociaż nieduży,

do prasownia bielizny służy - żelazko

6. Pląsy przy piosence: "Piosenka o sprzątaniu domu" - rozmowa na temat treści piosenki.

Posłuchaj piosenki o sprzątaniu domu i spróbuj zatańczyć tak jak lubisz. Czy zgadasz sie ze słowami:

"Skoro wszyscy razem w domu tym mieszkają/Wszyscy niech tak samo o porządek dbają"?

7. Zabawa ruchowo-naśladowcza: "Robimy porządki".

Pobaw się z mamusią/tatusiem w robienie porządków - biegaj swobodnie po pokoju. Na hasło rodzica np. odkurzam, wycieram kurze, myję okna, zbieram zabawki itp..., naśladuj dane czynności.

Zadanie dodatkowe: a może posprzątasz naprawdę? Jest coś co potrafisz zrobić samodzielnie?

8. Zapoznanie z litery j – małej i wielkiej, drukowanej i pisanej.

Wykonanaj zadania w kartach pracy: Odkrywam siebie. Litery i liczby, s. 76 i 77

Odczytaj wyraz. Odszukaj na końcu kart kartoniki z literami tworzącymi wyraz jagody. Wytnij je, ułoż z nich wyraz, a potem przyklej w okienkach. Pokoloruj rysunk.

Odczytaj sylaby. Odczytaj sylaby i wyrazy.

Pisanie liter j, J po śladach, a potem – samodzielnie. Skreślanie lub dorysowanie okienek tak, aby ich liczba odpowiadała liczbie głosek w nazwach zdjęć. Nazywanie zdjęć. Odszukiwanie na końcu kart kartoników z literami tworzącymi te nazwy. Wycinanie ich, układanie z nich wyrazów, a potem przyklajanie w odpowiednich okienkach krzyżówki. Odczytanie hasła. Czytanie tekstu.

9. Ekspresja słowna: "Porządki są potrzebne, bo..."

Dokończ zdanie: "Porządki są potrzebne, bo..."

10. Wykonaj zadania w kartach pracy Część 4 str. 55

Powiedz jak dzieci pomagają swoim mamom. Narysuj ja ty pomagasz swojej mamie