1 Procedura-organizacji-opieki w Przedszkolu w Niechcicach

PROCEDURA

organizacji opieki w Przedszkolu w Niechcicach od dnia
1 września 2020 r. do odwołania

 

  1. I.          Cel

Celem procedury jest określenie zasad organizacji opieki i zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom korzystającym z opieki w przedszkolach/oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

 

  1. II.          Zakres procedury

Procedurę należy stosować w Przedszkoluw Niechcicach

 

  1. III.          Osoby odpowiedzialne za wdrożenie procedury

Dyrektor przedszkola.

 

  1. IV.          Postanowienia szczegółowe
    1. W grupie może przebywać maksymalnie 25 dzieci w miarę możliwości organizacyjnych pozostających w tych samych pomieszczeniach służących do wypoczynku, spożywania posiłków, zabawy.
    2. Minimalna przestrzeń w sali od 3 do 5 dzieci powinna wynosić co najmniej16m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna. W przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejne dziecko, z tym że:

a) powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2 m2, jeżeli czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie,

b) powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2,5 m2, jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie lub jest zapewniane leżakowanie.

  1. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola (dziecko również powinno przebywać w domu na kwarantannie).
  2. Przyjęcia dzieci do grup prowadzone są w ściśle określonych godzinach, które ustala dyrektor.
  3. W miarę możliwości dzieci powinny być odprowadzane i odbierane z przedszkolaprzez tę samą, zdrową osobę dorosłą.
  4. Osoba przyprowadzająca i odbierająca dziecko musi być zdrowa oraz zobowiązana jest do przestrzegania na terenie placówki wszelkich środków ostrożności, tj. m.in. osłony ust i nosa, dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek jednorazowych.
  5. Osoba przyprowadzająca i odbierająca dziecko przebywa w przestrzeni wspólnej minimum czasu koniecznego do przygotowania dziecka do oddania pod opiekę opiekunowi, nie powinna prowadzić rozmów telefonicznych, spacerować z dzieckiem po terenie przedszkola. Osoba ta obowiązana jest opuścić przedszkole bez zbędnej zwłoki.
  6. W przestrzeni wspólnej może przebywać 1 rodzic z dzieckiem lub kilkoro rodziców
    w odstępie od siebie co najmniej 2 m. 
  7. Każdego dnia przy przyjmowaniu dziecka wyznaczony przez dyrektora pracownik przedszkolaprzeprowadza z osobą przyprowadzającą krótki wywiad lub ankietę polegającą na zadaniu następujących pytań:

a)      czy dziecko jest zdrowe i nie wykazuje objawów infekcji lub innych chorób?

b)      czy rodzice lub osoby współzamieszkujące mieli kontakt z osobami chorymi na COVID-19?

c)      czy rodzice/opiekunowie prawni lub osoby współzamieszkujące nie mają objawów infekcji lub objawów grypopodobnych?

d)      w przypadku dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego - czy wystąpiło nieuzasadnione innymi czynnikami, obniżenie poziomu funkcjonowania lub inne niepokojące symptomy w zachowaniu lub samopoczuciu dziecka.

  1. Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów prawnych na pomiar temperatury ciała dziecka.
  2. Każdorazowo przed przyjęciem dziecka, którego rodzice/opiekunowie prawni wyrazili na to zgodę, wyznaczony przez dyrektora pracownik przedszkola mierzy temperaturę dziecku termometrem bezdotykowym w obecności rodzica. W czasie pobytu dziecka w przedszkolu temperatura jest mierzona również w porze leżakowania oraz w każdej porze, gdy zajdzie taka potrzeba (zgodnie z załącznikiem nr 1).
  3. Dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola, jeśli występuje, jeden z następujących warunków:

e)      dziecko ma podwyższoną temperaturę ciała, powyżej 37,5°C;

f)       pracownik przedszkola zaobserwował u dziecka katar, kaszel, kichanie;

g)      rodzic odpowiedział twierdząco na którekolwiek z pytań z wywiadu, o którym mowa w pkt. 13 a) i b).

  1. Z sali, w której przebywają dzieci należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki).
  2. Dziecko nie może przynosić ze sobą do placówki i zabierać z placówki żadnych przedmiotów lub zabawek.
  3. Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi, nauczycielami
    i personelem opiekującym się dziećmi.
  4. Do kontaktu między oddziałami przedszkolnymi, w sytuacji koniecznej, dyrektor wyznacza pracownika.
  5. Sale, w których przebywają dzieci, wietrzone są co najmniej raz na godzinę.
  6. Dzieci, nauczyciele oraz pracownicy przedszkoli, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety, lub przynajmniej co 2 h, myją ręce wodą z mydłem przez 30 sekund.
  7. Od dnia 1 września br. do odwołania dzieci w przedszkolunie myją zębów.
  8. W przedszkolachprowadzi się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych i zabawek.
  9. Zapewnia się bieżącą dezynfekcję toalet.
  10. Dzieci spożywają posiłki z zachowaniem bezpiecznej odległości.
  11. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu,
    w temperaturze minimum 60°C lub je wyparzać.
  12. Dzieci pod nadzorem nauczyciela mogą korzystać z placu zabaw. Jeżeli nie ma możliwości zapewnienia codziennej dezynfekcji sprzętu na placu zabaw, należy go oznaczyć taśmą zabezpieczającą przed używaniem.
    1. Zaleca się korzystanie z placu zabaw rotacyjnie, w małych grupach.
    2. Harmonogram korzystania z placu zabaw ustala dyrektor, uwzględniając przerwy na sprzętu, zabawek, dezynfekcje urządzeń.
    3. Dla pracowników przedszkola zapewnia się indywidualne środki ochrony osobistej
      – jednorazowe rękawiczki, maseczki/przyłbice, a także fartuch z długim rękawem.
    4. Należy stosować szczególne środki higieny i bezpieczeństwa dostosowane do potrzeb oraz dysfunkcji dzieci, sprawując opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

 

  1. V.          Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u dziecka.
    1. W przypadku jeśli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy je odizolować w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób.
    2. Dziecku należy zmierzyć temperaturę ciała.
    3. Rodzic zostaje niezwłocznie poinformowany telefonicznie o wystąpieniu u dziecka niepokojących objawów i jest zobowiązany do pilnego odebrania dziecka.
    4. Rodzic po odebraniu z przedszkola dziecka z objawami chorobowymi, ma obowiązek poinformowania dyrektora o wyniku badania dziecka przez lekarza.
    5. Po odebraniu dziecka z objawami zakażenia przez rodzica pomieszczenie lub miejsce,
      w którym przebywało należy zdezynfekować.
    6. Zaleca się ustalenie listy osób obecnych w tym samym czasie w pomieszczeniach,
      w których przebywało dziecko z objawami zakażenia.
    7. Dyrektor przedszkola informuje burmistrza dzielnicy o podejrzeniu zakażenia u dziecka.
    8. Rekomenduje się stosowanie się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
    9. Rodzice dzieci z grupy dziecka, u którego podejrzewa się zakażenie zostają telefonicznie poinformowani o zaistniałej sytuacji i poproszeni o odbiór dzieci i ich obserwację.
    10. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z burmistrzem dzielnicy podejmuje stosowną decyzję
      o zamknięciu placówki bądź czasowej kwarantannie. 

 

Dyrektor przedszkolaprzekazuje rodzicom informacje o czynnikach ryzyka COVID-19 zarówno u dziecka, jego rodziców lub opiekunów jak i innych domowników oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysyłaniem dziecka do placówki, jak i dowożeniem/doprowadzaniem dziecka do placówki.

Należy zaznaczyć, że mimo dołożenia wszelkiej staranności przez organ prowadzący i kadrę placówki, może dojść do zakażenia, gdyż część przypadków przebiega całkowicie bezobjawowo. Za tego rodzaju zdarzenia przedszkole nie ponosi odpowiedzialności.

 

Niechcice, dnia 31sierpnia 2020 r.